RN731JTTD82R5D100
Mfr.Part #
RN731JTTD82R5D100
Description
RES 82.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
82.5Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD82R5D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD82R5D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 82.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C