RN731JTTD82R5C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD82R5C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 82.5 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Series :
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25%
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Resistance :
82.5Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD82R5C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD82R5C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 82.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C