RN731JTTD8252B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8252B50
Description
RES 82.5K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Resistance :
82.5kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD8252B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8252B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 82.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C