RN731JTTD8251F50
Mfr.Part #
RN731JTTD8251F50
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Resistance :
8.25kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
RN73
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD8251F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8251F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C