RN731JTTD8251F100
Mfr.Part #
RN731JTTD8251F100
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Resistance :
8.25kOhm
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD8251F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8251F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C