RN731JTTD8251F10
Mfr.Part #
RN731JTTD8251F10
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Resistance :
8.25kOhm
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD8251F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8251F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C