RN731JTTD8251B05
Mfr.Part #
RN731JTTD8251B05
Description
RES 8.25K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
8.25kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD8251B05
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8251B05
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C