RN731JTTD81R6B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD81R6B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 81.6 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RN73
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Resistance :
81.6Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD81R6B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD81R6B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 81.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C