RN731JTTD8161F50
Mfr.Part #
RN731JTTD8161F50
Description
RES 8.16K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Resistance :
8.16kOhm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
yes
Power Rating :
63mW
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD8161F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8161F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C