RN731JTTD8161F25
Mfr.Part #
RN731JTTD8161F25
Description
RES 8.16K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
8.16kOhm
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD8161F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8161F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 8.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C