RN731JTTD8160D100
Mfr.Part #
RN731JTTD8160D100
Description
RES 816 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Resistance :
816Ohm
e3
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD8160D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8160D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 816Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C