RN731JTTD8062B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD8062B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 80.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
80.6kOhm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD8062B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8062B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 80.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C