RN731JTTD8060F100
Mfr.Part #
RN731JTTD8060F100
Description
RES 806 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
806Ohm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD8060F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8060F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 806Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C