RN731JTTD8060B50
Mfr.Part #
RN731JTTD8060B50
Description
RES 806 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
806Ohm
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD8060B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD8060B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 806Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C