RN731JTTD7962F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7962F25
Description
RES 79.6K OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
79.6kOhm
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Datasheets
RN731JTTD7962F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7962F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 79.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C