RN731JTTD7962D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7962D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 79.6K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
79.6kOhm
Series :
RN73
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C