RN731JTTD7961F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7961F25
Description
RES 7.96K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
7.96kOhm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD7961F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7961F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.96kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C