RN731JTTD7961D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7961D25
Description
RES 7.96K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
e3
Height :
450μm
RN73
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
7.96kOhm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD7961D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7961D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.96kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C