RN731JTTD7961D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7961D100
Description
RES 7.96K OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Resistance :
7.96kOhm
RN73
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD7961D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7961D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.96kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C