RN731JTTD7961B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7961B25
Description
RES 7.96K OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Factory Lead Time :
10 Weeks
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Resistance :
7.96kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RN73
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD7961B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7961B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.96kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C