RN731JTTD7960F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7960F50
Description
RES 796 OHM 1% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Resistance :
796Ohm
Power Rating :
63mW
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C