RN731JTTD7960F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7960F25
Description
RES 796 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
796Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD7960F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7960F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 796Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C