RN731JTTD7960D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7960D25
Description
RES 796 OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
796Ohm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RN73
Datasheets
RN731JTTD7960D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7960D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 796Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C