RN731JTTD7960D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7960D100
Description
RES 796 OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
796Ohm
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm