RN731JTTD7960B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7960B50
Description
RES 796 OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Resistance :
796Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm