RN731JTTD7872F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7872F100
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
yes
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
78.7kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD7872F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7872F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 78.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C