RN731JTTD7871F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7871F100
Description
RES 7.87K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
7.87kOhm
yes
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD7871F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7871F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C