RN731JTTD7871D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7871D100
Description
RES 7.87K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
7.87kOhm
yes
Datasheets
RN731JTTD7871D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7871D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C