RN731JTTD7870D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7870D100
Description
RES 787 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
EAR99
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
787Ohm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD7870D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7870D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 787Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C