RN731JTTD77R7F100
Mfr.Part #
RN731JTTD77R7F100
Description
RES 77.7 OHM 1% 1/16W 0603
WRAPAROUND
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
77.7Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
RN73
Power Rating :
63mW
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD77R7F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD77R7F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 77.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C