RN731JTTD7770F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7770F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 777 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
777Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD7770F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7770F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 777Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C