RN731JTTD76R8F50
Mfr.Part #
RN731JTTD76R8F50
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Resistance :
76.8Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD76R8F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD76R8F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C