RN731JTTD76R8F25
Mfr.Part #
RN731JTTD76R8F25
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
e3
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
76.8Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
Datasheets
RN731JTTD76R8F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD76R8F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C