RN731JTTD76R8D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD76R8D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 76.8 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
76.8Ohm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD76R8D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD76R8D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C