RN731JTTD76R8B50
Mfr.Part #
RN731JTTD76R8B50
Description
RES 76.8 OHM 0.1% 1/16W 0603
EAR99
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
76.8Ohm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD76R8B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD76R8B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C