RN731JTTD7682D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7682D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 76.8K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Resistance :
76.8kOhm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD7682D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7682D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C