RN731JTTD7682B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7682B50
Description
RES 76.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
76.8kOhm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD7682B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7682B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C