RN731JTTD7681F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7681F25
Description
RES 7.68K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
RN73
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Resistance :
7.68kOhm
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD7681F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7681F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.68kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C