RN731JTTD7681F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7681F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.68K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
7.68kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C