RN731JTTD7680B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7680B50
Description
RES 768 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
768Ohm
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD7680B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7680B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 768Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C