RN731JTTD7680B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7680B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 768 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Series :
RN73
Resistance :
768Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm