RN731JTTD75R9D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD75R9D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 75.9 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Series :
RN73
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Resistance :
75.9Ohm
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD75R9D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD75R9D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C