RN731JTTD75R0F50
Mfr.Part #
RN731JTTD75R0F50
Description
RES 75 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Height :
450μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
EAR99
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
75Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD75R0F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD75R0F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C