RN731JTTD75R0F100
Mfr.Part #
RN731JTTD75R0F100
Description
RES 75 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
RN73
Case Code (Metric) :
Resistance :
75Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
2
Datasheets
RN731JTTD75R0F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD75R0F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C