RN731JTTD75R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD75R0B25
Description
RES 75 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
1
In Stock :
1
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1608
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
0603
Resistance :
75Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD75R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD75R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C