RN731JTTD7592D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7592D25
Description
RES 75.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
yes
Height :
450μm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
75.9kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W