RN731JTTD7592D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7592D100
Description
RES 75.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
EAR99
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Resistance :
75.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD7592D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7592D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C