RN731JTTD7592C50
Mfr.Part #
RN731JTTD7592C50
Description
RES 75.9K OHM 0.25% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25%
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
75.9kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Datasheets
RN731JTTD7592C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7592C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C