RN731JTTD7592B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7592B50
Description
RES 75.9K OHM 0.1% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
75.9kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN731JTTD7592B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7592B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C