RN731JTTD7592B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7592B25
Description
RES 75.9K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
75.9kOhm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD7592B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7592B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C